29-06-2021 18:16
307
resim yok
İkaz lambası yandıktan sonra araç marka modeline bağlı olmakla beraber genellikle motor kendini korumaya alır. Bu bazı markalarda aracın komple durması ve çalışmaması üzerine kurgulanmışken, bazı markalar sadece aracın motor devrine limitleme getirir ve a


SCR Sıvısı (AdBlue®) Kullanımı

SCR Sistemi (Seçici Katalitik İndirgeme) yeni nesil dizel motorlarda egzoz emisyonlarının bir zorunluluğu olarak araçlara entegre edilmiş bir sistemdir. Bu sistem motordaki yanma sonucu egzoz gazının doğaya zararlı azot oksit gazlarının salınımını engellemek amacıyla kurgulanmıştır.

SCR sistemi bulunan araçlarda yakıt deposundan farklı olarak ayrı bir depo bulunur. Bu deponun genellikle kapağı hata önlemek adına mavi renklidir. Bu mavi renkli kapaktan belirli aralıklarla SCR sıvısı takviyesi yapılması gerekir. Araçlarda ilgili ikaz lambası ilave için kullanıcıyı uyarmaktadır. SCR sistemi genellikle yüksek motor devrinde etkilidir. Her zaman tüketimi olmaz. Motor yağı gibi kapalı sistem çevrim yapılmayıp, akaryakıt gibi düzenli tüketilen bir sıvıdır.


( 307 Okunma )